Życie to czy bajka

 

Taki tytuł wpisu nasunął mi się dla tego wpisu po przeczytaniu książki Katarzyny Michalak Gwiazdka z nieba. To pierwsza część tzw. serii mazurskiej wg zapowiedzi autorki.

Przepiękna i zarazem symboliczna jest nazwa miejscowości, w której dzieje się akcja powieści – Senna. Jest to zagubiona wśród mazurskich lasów wioska. Miała stanowić tylko miejsce krótkiego odpoczynku w podróży głównego bohatera – Nataniela. Zatrzymał się by odpocząć na progu małej, opuszczonej chaty na wzgórzu nad brzegiem jeziora. Widok tak go zauroczył, że zaczął go szkicować i zapragnął zostać w tym miejscu. Spotkał tam ludzi – Martę i Mateusza, którzy pomogli mu to marzenie urzeczywistnić. Chata ma jednak swoją legendę, która głosi, że ktokolwiek w niej zamieszka, straci to, co kocha. Ale co może grozić komuś, kto w przypadku tak jak Nataniel stracił już wszystko? Czy los nie nagrodzi w końcu jego dobrego serca i szlachetnej duszy? I tak i nie.

Książka bardzo mnie poruszyła i to nie jest bajka. Takich historii można spotkać wiele. Autorka ma dar pisania w bardzo poruszający sposób, ale te książki wcale nie są łatwe, chociaż tytuł i okładka to sugerują.