Z wizytą u hrabiego

Taka wiosna jak w tym roku kompletnie zniechęca do siadania przed komputerem i pisania. Tyle ciekawych rzeczy dzieje się wokół. Nagle wszystko rozkwitło, pachnie, świat nabrał kolorów. Życie na skraju miasta pochłania czas, a to na spędzanie go w ogrodzie, a to na jazdę na rowerze i na pisanie ciągle brakuje czasu. A tyle ciekawych miejsc udało mi się w tym czasie zobaczyć. Jeden dzień z deszczem pozwolił na pisanie. Dzisiaj o jednej z moich krótkich wypraw.

Jest taka nieduża miejscowość Opinogóra Ģórna, położona niedaleko Ciechanowa. To tutaj tworzył i pisał trzeci z polskich wieszczów narodowych hrabia Zygmunt Krasiński, trochę chyba ostatnio zapomniany. Obecnie w majątku hrabiego mieści się Muzeum Romantyzmu, ale w takie cudowne majowe dni to nie o muzeum i eksponatach, ale o pięknym miejscu na majówkowy i nie tylko wypad za miasto.  Teren zespołu parkowo-pałacowego jest dość rozległy, bo ma aż 21 hektarów. Rozciąga się naPoszczególne zabudowania dworskie są otoczone ogrodem w stylu angielskim. Najpiękniejszym obiektem przyciągającym wzrok z daleka jest pałacyk myśliwski z białą wieżą górującą nad zielenią drzew.

DSC_9223

Pomnik Zygmunta Krasińskiego

Wśród zieleni bieleje pałacyk myśliwski z przepiękną wieżą widoczną w okolicy. Pałacyk był prezentem ślubnym generała Krasińskiego dla Zygmunta i Elżbiety (Elizy) z Branickich.

DSC_9237

Pałacyk myśliwski

Do starych obiektów zaliczyć należy jeszcze Oficynę, w której obecnie znajdują się zbiory biblioteczne i niektóre wystawy czasowe.

DSC_9235

Oficyna

Na terenie parku powstały też całkiem niedawno nowe obiekty. Wybudowany dwór zastąpił istniejący tu kiedyś dwór drewniany.

DSC_9275

Dwór

W pobliżu, również na terenach po starej oranżerii znajduje się  nowy, przepięknie architektonicznie wkomponowany w otoczenie budynek nowej oranżerii. Odbywają się tu przepiękne koncerty lub nieduże przedstawienia. Jest też nieduża kawiarnia. Tu niestety należy wrzucić mało pochlebny kamyk do ogródka gospodarzy obiektu. Mianowicie w jednym skrzydle znajduje się po prostu graciarnia, która źle o nich świadczy i pozostawia niezbyt przyjemne wrażenie.

DSC_9186

Oranżeria

Wrażenie jednak robi ogromny teren parku z innymi obiektami. W Gościńcu Ogrodnika i na terenie zabudowań folwarcznych są miejsca, w których można coś zjeść.

Obok zespołu parkowo-pałacowego znajduje się kościół z kryptami Krasińskich, który też warto  zobaczyć.


 

 

 

Spędziłam na terenie parku i jego obiektach cudowny wiosenny dzień.  Wszystko pachniało,  było słychać brzęczące owady, śpiewające ptaki. Chodziłam i zwiedzałam a przy tym chłonęłam cudowną wiosnę. Jest to idealne miejsce na taki jednodniowy wypad, chociaż i przenocować też można w okolicy.